VŠE O PROVOZU A NÁPLNI TÁBORA

Hlavní přednostni našeho tábora

  • Tábořiště v krásné přírodě, obklopené lesy, s vlastní loukou a vlastním potokem
  • Ubytování v udržovaných podsadových stanech, možnost sprchovat se denně v teplé vodě, tekoucí voda ze řadu z blízké vesnice
  • Zajištěno jídlo a pití po celý den, zkušený kuchařský personál, domácí kuchyně
  • Celotáborová příběhová hra pro děti plná dobrodružství a zábavy
  • Součástí programu je i výuka tradičních tábornických dovedností
  • Děti dostanou trička, kostýmové doplňky, vybavení (např. při středověku měkčené larpové meče a štíty) a v rukodělných dílnách si vyrobí suvenýr/drobnost na doma
  • Velká nabídka výletů po okolí - výlety v ceně (vždy návštěva Českého Krumlova a dále pamětihodností v okolí podle tématu celotáborové hry), poblíž tábořiště veřejné venkovní koupaliště
  • Doprava dětí z Prahy do tábořiště/z tábořiště zpět do Prahy v ceně
  • Tábor pro menší počet dětí - do 30 dětí ==> individuální přístup k dětem
  • V tábořišti není zavedená elektřina

Pro více detailů viz popisy níže :)

Poloha a okolí tábora

Tábořiště se nachází na louce obklopené lesem a potokem, který celou louku ze dvou stran lemuje. Obec Brloh, celým názvem Brloh pod Kletí, leží asi 1 km od tábořiště. V obci se nachází pošta, ordinace dětského lékaře, samoobsluha a autobusová zastávka. Od krajského města České Budějovice je vzdálena asi 20 km, stejně tak od Českého Krumlova a Prachatic. Plánek obce s vyznačeným umístěním tábořiště najdete v záložce KDE NÁS NAJDETE.

Jedinečnost Letního dětského tábora Cvrčkův mlýn je mimo jiné i v umístění uprostřed Chráněné krajinné oblasti Blanský les. Krásná krajina Pošumaví nabízí dětem spoustu možností turistického a sportovního vyžití a zároveň hlubšího poznání velice zachovaného přírodního celku s lesy, loukami, potoky a skalami. Proto jednou z našich mnoha aktivit během pobytu dětí je jim nenásilně ukázat, jak se v přírodě pohybovat a žít, naučit je znát pár zajímavých květin a stromů nebo co všechno lze z přírodních zdrojů využít. To vše je dokresleno přítomností velkého počtu kulturních památek v okolí včetně lokalit zařazených v seznamu UNESCO. Okolí si můžete detailněji prohlédnout v záložce OKOLÍ TÁBORA.

Kapacita a ubytování

Celková kapacita tábora je 28 dětí, které jsou ubytovány po dvou ve stanech s pevnou dřevěnou podsadou a lůžky. Stany jsou vybaveny pěnovými matracemi s potahem a dřevěnou podlážkou v celém půdorysu. Střechu tvoří nepromokavé celty. Od roku 2018 dochází k rozsáhlé rekonstrukci všech stanů, které jsou opatřeny impregnačním nátěrem, zpevněny nebo celkově nahrazeny novým model, a dále jsou vyměňovány stanové celty. V tábořišti se dále nachází srubová chata, která v přízemí slouží jako kuchyně a v podkroví jako sušárna mokrého oblečení, koupelnový stan vybavený vanou a sprchou s tekoucí teplou vodou, venkovní umývárna s tekoucí studenou vodou a latríny (suché/chemické záchody). V případě deštivého počasí využíváme pro herní program a stravování velkokapacitní stan.

Doprava do místa

Dopravu zajišťujeme v závislosti na aktuálních podmínkách. Dopravu realizujeme buď vlastním autobusem nebo pomocí hromadné veřejné dopravy (se zajištěnou rezervací místenek) v kombinaci se soukromou autobusovou dopravou. Odjezd bývá z Prahy - dopoledních hodinách (9. - 12. hod.) nástupního dne. Přesné místo a čas odjezdu upřesňujeme vždy formou SMS, telefonátu nebo emailu nejpozději týden před odjezdem. Příjezd do tábořiště se předpokládá v brzkých odpoledních hodinách (13. - 15. hod.) - o bezpečném doražení dětí do místa Vás budeme informovat v SMS. Zpáteční cesta probíhá obdobně, předpokládaný příjezd do Prahy je mezi 15. - 17. hod. Přesné místo odjezdu naleznete v záložce INFORMACE K ODJEZDU.

Pro zajištění zásobování a možnosti dopravy v mimořádných situacích, především lékařské péče, jsou po celou dobu v tábořišti 2 - 4 osobní automobily a několik řidičů z řad vedoucích.

Stravování

Dva táboroví kuchaři a jejich pomocníci připravují dětem stravu 5x denně. Součástí je slaná nebo sladká snídaně a teplý nápoj, dopolední svačina tvořená většinou ovocem, oběd složený z polévky a teplého hlavního jídla, odpolední svačina tvořená porůznu pečivem s pomazánkou, zeleninou a ovocem, jogurtem nebo pudinkem a teplá nebo studená večeře. Celkově se snažíme v jídelníčku vyvarovat sušenkám a dalším hotovým kupovaným sladkostem - děti jich mají většinou nabaleno z domova víc než dost. Rádi bychom Vás na tomto místě zároveň požádali o určitou střídmost při jejich nákupu a balení.

Děti si mohou, pokud mají chuť, jídlo přidat; zároveň ale nikoho do jídla nenutíme, pokud ho vysloveně nemá rád. Během horkých letních dní dbáme důsledně na pitný režim, kdy u kuchyně je celodenně várnice s pitím, kde si děti - pokud jsou v táboře - mohou kdykoliv pití vzít. Pokud jsou mimo tábor v rámci hry nebo výletu, berou si s sebou povinně dostatečné množství tekutin - proto jako důležitou součást výbavy uvádíme v seznamu věcí plastovou lahev nejlépe o objemu 1 l. 

Cíl a program

Cílem Letního dětského tábora Cvrčkův mlýn je umožnit převážně městským dětem prožít 14 dní v krásné šumavské přírodě a ukázat jim, že i bez města, internetu a v našem případě i elektřiny, může být prázdninový čas dokonalým, pozoruhodným a zábavným zážitkem. Naší snahou je, aby od nás děti s koncem tábora odjížděly s pocitem, že týmová spolupráce, poznání sama sebe při sportovních a vědomostních aktivitách, často překonání sama sebe při každodenním pobytu v přírodě nebo nočních akcích a nová znalost některých dovedností, je prostě a jednoduše bavila. A zároveň věříme, že s určitým věkovým odstupem si uvědomí, že jim to i něco nepopsatelného (do života) dalo.

Námět celotáborové hry je každý rok jiný, cíl však zůstává stejný - snažíme se spojit aplikaci fyzických, vědomostních a organizačních dovedností v jednotlivých úkolech tak, aby každé dítě bylo v něčem úspěšné a bylo třeba i vzorem pro ostatní. Střídáme nebo spojujeme dohromady sportovní a turistické akce s úkoly, kde je potřeba šikovnost, nápaditost, přemýšlení, logika apod. Většina programu se odehrává v přírodě v okolí tábora, několik dní je pak věnováno výletům. V minulých letech jsme např. navštívili: Český Krumlov - město, Grafitový důl, zámek a zahrady, horu Kleť - lanovku, rozhlednu a hvězdárnu, Hlubokou nad Vltavou - město, zámek se zahradami a Zoologickou zahradu, Klášter ve Zlaté koruně, hrad Dívčí kámen, památku UNESCO typickou jihočeskou vesnici Holašovice. Celý program je pak doplněn sportovními aktivitami (fotbal, volejbal, líný tenis, lukostřelba, slaňování, koupání v potoce...) a společenskými aktivitami (zpívání u táboráku, divadelní představení dětí a vedoucích, deskové hry, diskotéka...).

Důležitou součástí je i 7 krátkých posezeních (cca 30 - 45 min.) a následná možnost reálného využití několika souborů dovedností a znalostí z oblasti turistiky, života v přírodě, cestování, tábornických činností a zdravovědy. Vzhledem k civilnímu zaměstnání jednoho z hlavních vedoucích tábora - zdravotnického záchranáře u zdravotnické záchranné služby a na kardiologické jednotce intenzivní péče - je na výuku základní zdravotnické a technické první pomoci a chování v krizových situacích kladen zvláštní důraz a věnována větší časová dotace. Veškerou "výuku" prokládáme mnoha praktickými ukázkami a následně chceme, aby si děti všechno pod naším dohledem vyzkoušely. Našim cílem není do nich namemorovat znalosti map, uzlů, botaniky, řezání dřeva nebo vysoce odborné zdravotnické postupy, ale spíše aby se k těmto úkolům a situacím uměly prakticky postavit, částečně je aktivně zvládnout, poznat jejich užitečnost a mohly následně své dovednosti rozvíjet a využít v životě.